ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ. ΚΑΙ... ΝΑ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ!

Στην παράταση έχασε ο Α.Ο.Αγρινίου

Νίκη Αμαρουσίου-Α.Ο. Αγρινίου  90-82

Ο Α.Ο. Αγρινίου έφτασε μια ανάσα από την δεύτερη φετινή του νίκη στην Αθήνα αλλά έχασε στις λεπτομέρειες από την Νίκη Αμαρουσίου στην παράταση με 90-82. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 25-10 με την λήξη της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα εκπληκτικό επιμέρους σερί 10-30 ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά και προηγήθηκαν με 38-40 στο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα 60-55 και να αποκτούν τον πρώτο λόγο για την νίκη. Οι παίκτες του Α.Ο.Α. δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 69-69 και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση έχοντας να αντιμετωπίσουν και το πρόβλημα του τραυματισμού του Λαμπρόπουλου που αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο δυο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Στην παράταση η Νίκη έτρεξε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε στο 43’ λεπτό με 76-69 και όντας πιο εύστοχή στα τελευταία λεπτά στις βολές πήραν την νίκη με 90-82. Πρώτος σκόρερ για την Νίκη ο Κοντογιάννης με 24 πόντους και τον ακολούθησε ο Κυπριτζόγλου με 18 και ο Αποστολόπουλος με 16. Από τον Α.Ο.Α οι Τεπετίδης και Τερσενίδης είχαν από 16 και ο Λαμπρόπουλος 12.

Δεκάλεπτα: Α:25-10  Β:13-30 Γ:22-15  Δ:9-14   Π: 21-13

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ(Ραχωβίτσας): Αποστολόπουλος 16(1), Παβλίσεβιτς 12(1), Κοντογιάννης 24(2), Γεωργακόπουλος 6,Τσεκένης 5, Σαλτουρίδης 5, Δέλλιος 4, Κυπριτζόγλου 18,

Α.Ο.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Διαμαντάκος): Πατίκας, Ναούμης 4, Λαμπρόπουλος 12(1), Τεπετίδης 16(2), Μπαρούχας 8(2), Τερσενίδης 16(1), Μήτσου 10(1), Τρυφωνόπουλος 6, Κουδούνας, Σαμουρέλης 10.

Πηγή: agrinionews.gr

Πηγή: newssite-agrinio.blogspot.com/